Het participatietraject in Hoogmade, met de 3 bijeenkomsten in de kerk eind 2024, was tevens onderdeel van het herzien van de Omgevingsvisie van de gemeente Kaag en Braassem. In deze Omgevingsvisie beschrijven zogenaamde dorpsperspectieven elk dorp binnen de gemeente. Afgelopen maandag 15 december heeft de gemeenteraad de nieuwe omgevingsvisie vastgesteld. Naast het beladen onderwerp windmolens is er veel over Hoogmade gesproken. Vanuit de Dorpsraad hebben wij het proces op de voet gevolgd.
Na de zomer lag het Ontwerp Omgevingsvisie 2025 ter inzage. Wij hebben eerder gemeld daarop een zogenaamde zienswijze te hebben ingediend, waarin wij de gemeente oproepen om de resultaten en toekomstambities vanuit de participatie goed over te nemen. Wij verwijzen in onze zienswijze 1-op-1 terug naar de eindrapportage waarin alle gezamenlijke resultaten zijn vastgelegd. Zie ons eerdere bericht over de zienswijze.
Na de periode van inzage maakte de gemeente een Nota van Beantwoording bekend met daarin een overzicht van alle ingediende zienswijzen en voorzien van een antwoord. Uit de Nota van Beantwoording blijkt dat onze zienswijze (nr. 49) op een aantal punten is overgenomen. Voor de geïnteresseerden: in deze Nota hebben de zienswijzen 2, 3, 35, 49, 79, 97 betrekking op Hoogmade. Lees hier de Nota van Beantwoording.
Het belangrijkste overgenomen punt is zonder meer het concreet benoemen van een beheerste groei van Hoogmade naar zeker 2000 inwoners. Dát geeft richting waar we samen aan willen werken de komende jaren. Een aantal resultaten zijn echter nog steeds te vaag of te beperkt in de omgevingsvisie te lezen. We willen geen discussie op details, maar vooral de focus op hoofdlijnen. Daarom hebben wij als Dorpsraad besloten om in te spreken op de Visie en Advies Omgevingsvisie met de gemeenteraad op 01-12-2025. Wij vroegen de
gemeenteraad om de Omgevingsvisie vast te stellen en daarbij aanvullend 3 belangrijke punten toe te voegen aan het dorpsperspectief van Hoogmade, afkomstig uit de participatie. De 3 punten die door ons zijn aangestipt als belangrijk en niet te vergeten zijn:
- ontsluiting nieuwbouw
- de boszone
- een aantrekkelijker dorpshart
Onze boodschap om deze 3 punten te verduidelijken is opgepakt en verwoord in een amendement op de omgevingsvisie. Het CDA nam hiervoor initiatief en Samen was mede-indiener van dit amendement voor Hoogmade. Uiteindelijk werd tijdens de gemeenteraad de tekst in het amendement bijgesteld én uiteindelijk zelfs gesplitst in twee amendementen (B en G). Daar werd vervolgens op gestemd:
- Lees Amendement B van CDA & Samen KenB. Amendement B werd aangenomen met 17 stemmen voor en 3 tegen!
- Lees Amendement G van CDA & Samen KenB. Amendement G werd aangenomen met 11 stemmen voor en 9 tegen!
En daarmee hebben we onze punten bereikt, daar kunnen we tevreden over zijn. Het doet ook recht aan alle inspanningen en de uitkomsten vanuit de participatie.
Daarnaast was er nog een amendement (C) en een motie (1) voor Hoogmade:
- Lees Amendement C van Mooi KenB. Amendement G werd niet aangenomen met 1 stem voor en 19 tegen.
- Lees Motie 1 van Samen KenB. De motie werd niet aangenomen met 8 stemmen voor en 12 tegen.
In de raadvergadering van 15 december heeft het college van B&W toegelicht zich onverminderd in te zetten om woningbouw in Hoogmade een stap verder te brengen. Motie 1 verzocht het college om woningbouwontwikkeling in Hoogmade dan ook in stappen tot 2040 concreet te maken. Dit was kennelijk een stap te ver omdat deze motie werd ontraden door het college, waarna de motie in de gemeenteraad geen meerderheid vond. Tegelijk zien we onze buurgemeente Alphen aan den Rijn deze week maar liefst een half miljoen (!) uittrekken om een ‘tiptop-plan’ voor het al even zo vergrijzende Koudekerk uit te werken. Hiermee wil Alphen aan den Rijn goed voor de dag komen bij de provincie met een verzoek om woningbouw. Hier kijken wij vanuit Hoogmade toch enigszins jaloers naar. Dorpsraad Hoogmade is niet ontevreden waar we nu staan en ziet dat woningbouw in Hoogmade op de agenda staat. Tegelijk is er afgelopen jaar weer veel energie geleverd om onder de aandacht te blijven op het gemeentehuis. Wij denken nog steeds dat meer initiatief nodig is én ook mogelijk is, om een beheerste groei van ons dorp op gang te brengen en te bereiken.
Tot slot, het Leidsch Dagblad schreef dit artikel na de raadsvergadering
